Staw kolanowy

Staw kolanowy – jest to staw obrotowo – zawiasowy, zgina się i prostuje a w zgięciu dochodzi do rotacji. Staw łączy kość udową z kością piszczelową i jest największym stawem w ciele człowieka. Torebka stawu obejmuje też staw rzepkowo-udowy. Staw kolanowy ustabilizowany jest więzadłami, z których duże znaczenie dla stabilności stawu mają więzadła poboczne; boczne i przyśrodkowe oraz krzyżowe przednie i tylne. Staw podzielony jest na dwa piętra przez łąkotki, boczną i przyśrodkową. Staw kolanowy odpowiedzialny jest w głównej mierze za funkcję narządu lokomocyjnego, jakim jest kończyna dolna. Jest również najbardziej narażony na kontuzje wynikające zarówno z przeciążeń w wyniku np. uprawiania sportu jak i nadwagi. Najczęściej występujące urazy stawu kolanowego to: uszkodzenie więzadeł krzyżowych lub pobocznych, urazy łąkotkowe, zwichnięcie rzepki, chondromalacja rzepki, skręcenie oraz zespoły przeciążeniowe.
Zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie ? dochodzi do niego w trakcie urazu skrętnego stawu, kiedy przełożona siła koślawiąca lub rotacyjna wprowadza staw w nadmierny dla niego zakres ruchomości. Pojawia się silny ból, po niedługim czasie obrzęk, upośledzenie zakresu ruchu i brak możliwości obciążania kończyny. Uraz diagnozowany jest w trakcie badania fizykalnego, poprzez testy, lecz zazwyczaj muszą być poparte badaniem obrazowym, najczęściej MRI. W przypadku naderwań oraz zachowawczego leczenia zerwań potrzeba odbudować bezbolesny zakres ruchomości, stabilność stawu i wzmocnić gorset mięśniowy kończyny.
W przeważającej większości przypadków wykonuje się rekonstrukcję więzadeł krzyżowych. Artroskopowo usuwane są kikuty zerwanego więzadła i zastępowane przeszczepem pochodzącym ze ścięgien mięśni grupy zginaczy Pacjenta, więzadła rzepki bądź sztuczny implant. Rehabilitacja po rekonstrukcji przebiega według wypracowanych protokołów podzielnych na poszczególne fazy, okresy i zindywidualizowanych do potrzeb każdego z Pacjentów. Odpowiednie działania manualne i ćwiczenia na kolana po zabiegu ortopedycznym pozwalają Pacjentom odbudować sprawność sprzed urazu. Rehabilitacja po operacji kolana i jej czas uzależniona jest od rodzaju interwencji chirurgicznej i rozległości urazu.
Artroskopię stawu wykonuje się też w celach diagnostycznych, wykonując ?czyszczenie? tzw. shaving chrząstki stawowej, zszywając bądź usuwając pęknięte łąkotki, wykonując mikrofrakturyzację powierzchni stawowych. Rehabilitacja po wyżej wymienionych zabiegach przywraca możliwość normalnego aktywnego funkcjonowania.

Komentuj

19 listopada 2014

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress